Online Terapi Nedir?

Paylaş:


Bundan 20 – 30 yıl öncesinde “çok yabancı”, belki de “çok ayıp” gibi görülen sorunlar, konular, durumlar bu gün tam da hayatımızın ortasında bizlerle birlikte duruyor. İnsan, belki aynı insan olsa da bireysel farkındalıklar çok daha yoğun yaşanıyor, bireyler arası ilişkiler ise daha monoton, çok daha yüzeysel kalıyor. Her şeyden önce bu günlerin en trend kavramlarından birisi “psikoloji” olurken, en önemli sorunlarından bahsedenler de söze “psikolojim çok bozuk” diye başlıyor. Yani günümüzde psikolojik sorunlar her geçen gün yaygınlaşırken, bu sorunlar artık daha kolay anlatılabiliyor ve bunlarla baş etme yolları da her geçen gün çeşitleniyor. Çünkü günümüzde aslında sadece psikolojik değil, fizyolojik rahatsızlıkların, kişisel ya da toplumsa sorunların kaynağının temelde psikoloji olduğu anlaşılmış durumdadır. Madem öyle psikolojiyi iyi tutabilmek için mümkün olan imkanlar kullanılmalı diye düşünülüyor ve işte burada “online terapi” devreye giriyor.

Online terapi nedir, neden yapılır?

Günümüzde iş ve yaşam koşulları oldukça yoğun, herkes her an bir yerlere koşturuyor ve 24 saat artık kimseye yetmiyor. Bundan dolayı da haftada bir ya da 15 günde bir düzenli aralıkla  gelip  psikoloğu ile görüşme imkanı olmayan, iş, trafik ya da başka sebeplerle buna zamanı olmayan kişilerin de terapi hizmetinden yararlanabiliyor olması düşüncesiyle “online terapi” hizmeti ortaya çıkmıştır. Danışmanlık merkezine  daha önce en az bir kere gelmiş olan kişiler, veya hiç gelemeyenler isterlerse terapilerini online olarak sürdürebilmekteler. Bu sayede hem zaman sorunu yaşadığından hem de yüz yüze konuşmaktan biraz da olsa çekindiğinden danışmanlık merkezine  gidemeyenler de “online terapi”  hizmetini almaktadırlar. 

Online terapi; zaman, mekan kısıtlılığı olmadan  video konferansı, facetime  veya whatsapp konuşması üzerinden görüntülü seans hizmeti  alabilme imkanı sunar. Bu şekilde bir hizmet almak yaşam konforu açısından çok önemlidir. Globalleşen dünyada, zaman, mekan kısıtlılığı olmadan online randevu sayesinde Dünyanın neresinde olursa olsun psikoloğu ile iletişim kanalları aracılığıyla 50 dakika kadar görüşme yapabilmek faydalı bir lüks olsa gerekir. 

Online terapi nasıl yapılır?

Online terapinin danışan için uygun olup olmadığına terapist ilk görüşme seansında danışana bilgilendirmede bulunur, eğer danışan online terapiye uygun bulunmazsa yüzyüze seans için yönlendirilmesi yapılır veya terapiye destek olarak ilaç desteği gerekli bulunursa psikiyatrist işbirliği içinde terapilere devam edilir.

Online terapi randevusu nasıl alınır?

Online terapi randevusu almak için en doğru yaklaşım daha önceden seanslara gidilen danışmanlık merkezine telefonla ulaşmaktır. Merkezden uygun randevu saati belirlenir. 

Online terapinin avantajları nelerdir?

Online terapi, bazı durumlarda kesinlikle bir kolaylık olmakla birlikte, koşullar uygun olduğunda her zaman yüz yüze görüşmelerin daha etkili olacağı düşünülür. Bu bağlamda online terapinin sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Danışmanlık merkezine  gitmek için yeterli zaman olmadığında,
  • Yüz yüze konuşmaktan çekinilen bir durumun varlığında, sosyal anksiyetesi olan veya dışarı çıkma zorluğu olan  danışanlarda,
  • İl veya ülke dışında bulunulan durumlarda,
  • Evden veya işyerinden ayrılmanın mümkün olmadığı durumlarda online terapi hizmeti kesinlikle bir yarar sağlamaktadır.
Paylaş:
Benzer Yazılar